„Koronavirové období“

I tak by se dal nazvat velmi zajímavý příspěvek Hanky, která poukazuje na možná pozitiva domácího vzdělávání. Nezapomíná při tom všem ani na negativa, posuďte sami.

Zcela úvodem

Dětství je tak krátké! Domácí škola Vám umožní ho se svým dítětem prožít naplno a užít si to jako rodina. „Koronavirové období“, kdy děti zůstaly doma, je pro náš národ náročnou, ale velmi vzácnou zkušeností i v oblasti výchovy a vzdělávání dětí. Rodiče školou povinných dětí si – chtě nechtě – domácí školu mohou tak trochu vyzkoušet. A někomu se to možná zalíbí a bude se rozhodovat, zda vzít vzdělání svých dětí do vlastních rukou. Následující řádky jsou tu právě pro vás!

Domácí vzdělávání vs. klasická škola

Domácí škola, domácí vzdělávání, nebo podle školského zákona „individuální vzdělávání“, to vše znamená, že svého potomka po vámi zvolenou dobu chcete vzdělávat sami nebo ve spolupráci s někým, komu důvěřujete. Dle mého názoru je domácí vzdělávání srovnatelné s kvalitními školami, státními i soukromými, neplacenými i placenými. Takže pokud jste člověk, kterého trápí stav našeho školství nebo ve vašem okolí není pro vás dostatečně důvěryhodná škola, toto je jedna z možností. A pokud ve vás hlodá pochybnost o hodnotách, postojích a návycích, které váš potomek nasaje jako houba v době své největší tvárnosti, tím blíže jste porozumění domškoláckému naturelu.

Volba je to ale vskutku nelehká, protože na sebe berete břímě zodpovědnosti za přípravu svého dítěte pro život. Pro jeho život v jeho době, která bude jiná než ta naše. Jak obstojí v množství výzev i hrozeb? Jak si poradí ve složitých situacích, do kterých se jistojistě dostane?

Jsem si jistá, že vy, jako jeho rodič, znáte své dítě nejlépe. Víte, co na něj platí, co ho motivuje, co ho povzbudí, co ho těší a baví, nebo co ho naopak vytrestá a odradí. Jaké jsou jeho „jazyky lásky“ („Děti a pět jazyků lásky“ od Garyho Chapmana a Rosse Campbella – vřele doporučuji. 🙂

A to je ten nejlepší předpoklad pro celkový úspěch Vašeho rodinného experimentu! 🙂

Nebojte se! I přes mnohá negativa to jde!

Byť domácí vzdělávání sebou přináší spoustu pozitiv, má i jistá negativa. Musíte zvážit, zda do toho i přesto půjdete. Protože to bude někdy „bolet“. Od občasné nedůvěry okolí k  vašemu bláznivému rozhodnutí vymanit své dítě z lety odzkoušeného státního vzdělávacího systému, přes únavu a vyčerpání z příprav i výuky samé (protože k tomu musíte zvládnout i zbytek rodiny + domácnost + kuchyň + hospodaření + zahradu atd.), až po velmi znatelný úbytek financí (pokud vaše polovička není multimilionář). Stát totiž od vaší nelehké práce dává ruce pryč a normativ na žáka se na toho vašeho žáčka vztahuje pouze ve směšné míře nějakých 30% oproti žáčkům ve státem schválených školách. A z tohoto finančního příspěvku vy neuvidíte nikdy nic. Můžete být rádi, že nemusíte platit za hodnocení na škole, kde máte ratolest zapsanou – tedy pokud nejde o soukromou školu, kde musíte platit i za to, že tam máte dítě zapsané. No, ale koneckonců bývalo hůř. Buďme vděční za to, že máme možnost svobodné volby za svůj osud a svou budoucnost, aniž bychom byli za to perzekvování. Není to na mnoha místech naší planety samozřejmostí.

Pozitiva domácího vzdělávání

Každý z nás má ve svém životě trochu jinak položené priority a odlišně sestavený pomyslný žebříček hodnot. Z mého žebříčku vyplynula především tato pozitiva, která nás s manželem vedla ke konečnému rozhodnutí vypravit se na dobrodružnou cestu domácího vzdělávání našich tří dětí. Nutno podotknout, že konečnému rozhodnutí nad Áčtyřkou s porovnáním všemožných plusů a mínusů, předcházelo mnoho rozhovorů s našimi zkušenějšími přáteli.

Pro naše rozhodnutí byla klíčová především tato pozitiva:

  • náš rodinný život a vzájemné vztahy
  • vštípení dobrých hodnot a návyků pro budoucí dospělý život
  • schopnost sebehodnocení i objektivního a spravedlivého hodnocení druhých
  • flexibilita a mobilita
  • schopnost samostatně uvažovat a odolávat tlakům okolí