Heidi, děvčátko z hor-Johanna Spyri

Už jako malá holka jsem měla moc ráda příběh osiřelé holčičky Heidi s nespoutanou duší, které život několikrát zamíchal kartami, ale pokaždé všechno dobře dopadlo. Teprve v dospělosti se mi dostal do rukou překlad plné, nezkrácené verze. 

Tu část, kde Heidi vyrůstá v krásném prostředí Švýcarských alp mezi chudými, ale laskavými lidmi, jsem znala dobře; stejně jako pokračování příběhu ve Fankfurtu, kde se setkává s ochrnutou dívkou Clarou. Ale jakmile vstupuje do děje hluboce věřící Clařina babička, začne se teprve odkrývat hlavní poselství knihy. Totiž že sám Bůh se zajímá o osudy nás, lidí a každému dává to, co zrovna potřebuje. A tak se Heidi učí Bohu důvěřovat, i když se může nějakou omezenou dobu zdát, že její prosby neslyší. Až zpětným pohledem vyjde najevo, že Boží záměry byly ty nejlepší.

Heidin dědeček se zase díky podobenství o marnotratném synovi smíří s Bohem i s lidmi z vesnice. A pasáček koz Peter se popere se svými žárlivými emocemi a pozná sílu špatného svědomí i moc odpuštění. A všichni se dočkají i opravdového zázraku. Jakého, to už si budete muset přečíst sami.

Knížka je velmi milá, krásnou horskou přírodu i všechny její hrdiny si určitě zamilujete. Doporučuji ke čtení buď větším šikovným čtenářům, nebo i menším dětem na rodinné čtení.

Hanka Kalašová, 2020

1 Komentář

  1. Pingback: Tip na knihy pro nejmenší… – Vítejte na stránkách

Přidávání komentářů není povoleno.