Strážce Meče – John White

Kniha je prvním dílem trilogie Johna WhitaPříběhy ze země Anthropos. Jednotlivé díly na sebe volně navazují a je možné pustit se do nich i samostatně. Když je však přečtete všechny a ve správném sledu, přinese to ten pravý zážitek.

Johnovi Wilsonovi z Londýna se toho na třinácté narozeniny stane moc najednou. Zemře mu babička, honí ho děsivý Nicolas Slapfoot, uteče z domova, a nakonec se dostane do jiného světa. Tam se setká s matmony, mluvícími zvířaty i nadpřirozenými bytostmi, jimž dominuje Tvůrce na straně dobra a Vládce Běs na straně zla. 

John se ocitne přímo uprostřed dobrodružství a intrik. Na některé reaguje zbrkle, na jiné odvážně, tu propadá sebelítosti, jinde ješitnosti. John v zemi Anthropos dostane meč a stává se tak Strážcem meče. Zároveň je ale pověřen důležitým úkolem, a to zabít zlého prince Goblina. Brzy pozná, že sám ve své síle a moudrosti nedokáže nic, často ani udělat správné rozhodnutí. Teprve když vypije Víno odpuštění, bude moct použít meč, i když úplně jinak, než si představoval.

Během svých radostí i strastí mu některé postavy obzvlášť přirostou k srdci – třeba prorok Mab, orlice Aquila nebo medvěd Oso. A kdo ví, možná se konečně dozví i o svém dosud nepoznaném otci…

Kromě překonávání vnějších překážek pozná, že Tvůrce je vždycky s ním, i když ho necítí. Že prosby se nemají vyslovovat bez moudrosti. Ale především, že největší bitvy musí vyhrát nad zlem a strachem, které si nosí sám v sobě. 

Knížka je čtivá, děj má spád, a přitom se nenásilnou formou dotýká i nejhlubších otázek života. Všechny postavy mají silné i slabé stránky, ale pokud chtějí sloužit Tvůrci, on obrátí i jejich chyby v něco dobrého.

Knížky trilogie vyšly v devadesátých letech a jsou již vyprodané. Dají se ale často sehnat v antikvariátu nebo půjčit v knihovně mezi dětskou fantasy literaturou. Některé díly jsou k dispozici i on-line.

https://sites.google.com/site/comrinktysmu/vez-geburah-pribehy-ze-zeme-anthropos-3-dil-37941330

Hanka Kalašová

1 Komentář

  1. Pingback: Tip na knihy pro dospívající.. – Vítejte na stránkách

Přidávání komentářů není povoleno.